


Információk, érdekességek
Gének sodrásában - 2. rész - mesterséges út: a géntechnológia
2007. december 01.
Sir Francis Galton (1822-1911), Charles Darwin unokaöccse, a humán genetika egyik megalapítója szerint az ember képessé vált a növények nemesítésére, az állatok tenyésztése kapcsán csodálatos fajok és példányok elõállítására, de önmagán semmit sem tudott javítani. Lehet, hogy ez mára már megváltozott?
Géntechnológiai ismeretek birtokában az emberiségnek a jövõben talán kevésbé kell tartani a káros mutációktól. Sor kerülhet arra, hogy nem kell a természetes vagy mesterséges szelekció következtében kialakuló változásokra várni, hanem a természetes folyamatoknál eredményesebben lehet - legalábbis néhány területen - a genetikai ismereteket felhasználni az emberiség javára.
Gének sodrásában - 1. rész - mutációk és géntechnológia az új évezredben
2007. november 30.
Bár egyéni életünk során keveset érzékelünk belõle, az emberiség történetét befolyásoló biológiai változások folyamatosan zajlanak.
Az emberi faj sorsát számos mutáció alakította. Ezek a természetes mutációk az evolúció szempontjából nemzedékrõl nemzedékre tovább vitt elõnyökkel vagy éppen hátrányokkal járhatnak.
Hiányzó C-vitamin
Míg a legtöbb állatfaj egyedei képesek a C-vitamin (aszkorbinsav) elõállítására, az ember, a fõemlõsök és néhány egyéb állatfaj (tengerimalac, gyümölcsevõ denevér) kizárólag növényi táplálékkal juthatnak hozzá ehhez a számukra nélkülözhetetlen anyaghoz.
Régiós gyógyszermogul
2007. november 19.
Két olyan nagy, a vállalatot érintõ tranzakcióról számolt be tegnap a Richter Gedeon Nyrt., amelynek megvalósulása esetén a társaság Kelet-Közép-Európa vezetõ gyógyszergyártójává válhat. A cég bejelentette egyesülési szándékát a lengyel piac második legnagyobb szereplõjének számító Polpharmával, továbbá nyilvánosságra hozta, hogy 80 százalék feletti részesedést szerez az orosz Akrihin cégben.Sötétben tapogatózás
2007. november 17.
Mi az, amit a több-biztosítós rendszerrõl már tudni lehet?
A Magyar Gyógyszerészi Kamara szakmai bizottsága hosszas elõkészítés után kialakította álláspontját a több-biztosítós modell gyógyszerészeti vonatkozásairól, ennek vélhetõ problémáiról és a betegeket érintõ következményeirõl. A kamara fontosnak tartja, hogy még a parlamenti törvény elõkészítése elõtt a döntéshozók és a közvélemény tudomására hozza azokat a szakmai érveket, amelyeket figyelembe kell venni a végleges döntés elõtt. Horváth Tamás elnök és a munkában részt vevõ szakemberek sajtótájékoztató keretén belül ismertették véleményüket.
Mivel a több-biztosítós modell hazai bevezetésének konkrétumairól az egészségügyi kormányzattal szakmai egyeztetés még nem történt, ezért most még csak az egyes elképzelések lehetséges változatait lehet elemezni, a felmerülõ aggályokat megfogalmazni és a bizonytalanság kérdéseit feltenni.
Éjjel-nappal bevetésen
2007. november 16.
A lakosság gyógyszerellátása a gyógyszerészek feladata
A gyógyszerellátás egy bonyolult, sokszereplõs, komplex folyamat, valójában ez sokkal többrõl szól, mint a gyógyszerek kiadása. A gyógyszerészek az egészség követei. Tanácsokat adnak a betegeknek, javaslatokat tesznek a készítményekre és ha szükséges ellátják õket gyógyszerekkel, amiket az orvos írt fel, sõt a megelõzés és a szûrések fontosságát is hangsúlyozzák. Ilyen mélységben mindenki ismeri a patikák szolgáltatását és a gyógyszerészek munkáját. De számos egyéb feladatról, ami a "kulisszák" mögött történik, csak keveseknek van elképzelése, hogy az valójában miképp is zajlik.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...433434435...473