


Információk, érdekességek
A hamisítványok káros hatással vannak az antibiotikumok hatékonyságára
2014. augusztus 23.
A hamis gyógyszerek kereskedelmének világméretű robbanásszerű növekedése növelte az olyan betegségek, mint a malária, a tuberkulózis, a HIV, a hasmenés és a tüdőgyulladás kezelésére alkalmazott antibiotikumok elleni rezisztenciát. Most brit közegészségügyi szakértők szeretnének egy világméretű szervezetet létrehozni, hogy együtt harcoljanak a gyógyszer-rezisztencia fenyegetése ellen, írja a safemedicines.org oldal.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) idén áprilisban átfogó jelentést adott ki az antimikrobiális rezisztenciáról, melyben a „poszt-antibiotikum korszakra” figyelmeztet – amikor a közönséges fertőzések és kisebb sérülések is ölni tudnak majd, ami egy nagyon is valós lehetőség a 21. században. A jelentés megállapítja, hogy a baktériumok ellenállása a közönséges antibiotikumokra riasztó méreteket öltött a világ számos részén. A jelentést követően Mark Woolhouse, az Edinburgh-i Egyetem Immunitási, Fertőzési és Evolúciós Központjának professzora, és Jeremy Farrar, a Wellcome Trust igazgatója részletes példákat hoztak fel a kezeléseknek ellenálló betegségekre a Nature magazin vélemény rovatában:
A gyógyszerészet kitüntetettjei
2014. augusztus 10.
A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság négyévente megrendezésre kerülő nemzetközi tudományos konferenciája a Congressus pharmaceuticus Hungaricus. A hagyományok szerint ekkor kerülnek átadásra a társaság legmagasabb kitüntetései, amelyekkel a társaság érdekében végzett kiemelkedő munkát ismeri el az elnökség. A kitüntetéseket prof. dr. Szökő Éva, az MGYT elnöke adta át.
Orrcseppet, vagy orrspray-t használjunk?
2014. augusztus 06.
A jól ismert, régóta bevált orrcseppek mellett ma már a legtöbb gyártó orrspray formában is forgalmazza termékeit. Milyen szempontok alapján érdemes választani, van-e különbség a csepegtetős és a befúvós módszer közt?
Ha nem szelel az orr
A kiváltó októl függetlenül – mely lehet allergia, nátha, vagy irritáló tényező – az orrdugulás során az orrnyálkahártya megduzzad, az itt található gazdag érhálózat erei kitágulnak, az orrnyálkahártya vizenyőssé, ödémássá válik. Ezt az állapotot az ún. lohasztó, vagy dekongesztív hatóanyagot tartalmazó orrcseppek, orrspray-k képesek kezelni. A készítmények az orrnyálkahártyában futó ereket összehúzzák, ezáltal a kialakult duzzanat is csökken, az orrjárat szabaddá válik, a beteg újra kap levegőt.
A 2013-as „Év gyógyszere”
2014. augusztus 01.
A psoriasis (pikkelysömör) kezelésére szolgáló – a biológiai terápiák csoportjába tartozó – készítmény nyerte el az „Év gyógyszere” rangos tudományos elismerést.
A pikkelysömör sajnos ez idáig még nem gyógyítható betegség. Az életminőségben is komoly romlást okoz, sőt a betegek élethossza is csökken.
A pikkelysömörös betegek a napjainkban egyre gyakrabban használt életminőség-mutatók tekintetében is hátrányt szenvednek. Több tanulmány alapján elmondható, hogy e betegséggel élők olyan rossznak ítélik az életminőségüket, mint a náluk élettanilag súlyosabb kórban (rákban, szívbetegségben, légzőszervi betegségekben) szenvedők. A sokszor nagyon „látványos” bőrtünetek komoly pszichoszociális problémákat is okozhatnak. Ezek súlyosságára utal, hogy a pikkelysömörös betegek kb. 25%-ánál jelentkezik depresszió és szorongás, a betegek 5%-át foglalkoztatja aktívan az öngyilkosság gondolata. A betegség kihathat a társas és családi kapcsolatokra is. A betegek 40%-a a szexuális életben is nehézségekkel küzd. A negatív fizikai és érzelmi hatások befolyással lehetnek a betegek teljesítőképességére, munkavégzésére és karrierlehetőségeire is, a felmérések szerint a betegek egynegyede veszíti el állását betegsége miatt.
A hatóanyag nélküli gyógyszer is gyógyíthat? Íme a placebo-hatás
2014. július 15.
A placebo gyógyszerészeti hatás nélküli anyag, sokszor mégis segít.Gyógyszerek klinikai kipróbálásakor is gyakran alkalmazzák, és a szakemberek szerint egyéb esetekben is figyelemre méltó jelentőségű. Mindamellett a placebóként történő minősítést általában negatív felhanggal szokták emlegetni. Néhány gyakori kérdésre adunk választ e különös jelenséggel kapcsolatban.
A placebo (mely a latin „placere”- tetszeni szóból ered, annak jövő idejű, ragozott alakja) hatóanyag nélküli, semleges szer – lehet akár egy cukorral töltött kapszula is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nincs hatása. De vajon miért képes javítani egyes tüneteken? A leggyakrabban pszichológiai okokkal magyarázzák - például a beteg azt hiszi, hogy gyógyszer, és bízik benne -, de napjainkban ezt a kérdést igyekeznek tisztázni más módon is. Eszerint minden ember rendelkezik azzal a képességgel, hogy szervezetében szintetizálja a gyógyszerek azon részét, melyre a szervezetének szüksége van (például az antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, vérnyomáscsökkentők esetében). Egyes kutatók szerint a placebo úgy hat, hogy jelzést ad a szervezetnek a gyógyulásra. Persze fontos az is, hogy a beteg reménykedjen a kedvező eredményben...
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...373839...84