


Információk, érdekességek
Képzeletbeli utazás - az inhalációs szerekkel
2013. január 22.
A tüdőn keresztüli, szakszóval pulmonális gyógyszerbeviteli út azt az utazást jelenti, amit a hatóanyagok az alkalmas inhalációs gyógyszerkészítmények dobozaiból kiindulva a szájon, garaton, légcsövön és légutakon áthaladva a tüdő mikroszkopikus, bogyó alakú alveolusaiig megtesznek, majd azok falán átjutva a vérerekbe kerülnek. Miért van szükség ilyen körmönfont utazásokra?
Az injekciókkal, a szájon át alkalmazott tablettákkal, kapszulákkal vagy a bőrre kent készítményekkel szemben számos előnnyel rendelkezik a tüdőn keresztüli gyógyszerbevitel.
Komolyan kell venni az inzulinrezisztenciát
2013. január 21.
A cukorbetegség előszobája - röviden így jellemezhetnénk a szervezet szénhidrát-háztartásának azt a zavarát, amelyet szaknyelven inzulinrezisztenciának neveznek. Hogy pontosabban miről is van szó, arról Tekse István szülész-nőgyógyász főorvossal beszélgetünk, akinek praxisában ez a betegség gyakran fordul elő.
- Sajnos, valóban egyre növekszik azoknak a száma, akik inzulinrezisztenciával küzdenek, és akkor még csak a felfedezett, kezelt betegekről beszélünk, holott sokan vannak, akik nem is tudnak évekig arról, hogy mi okozza panaszaikat - húzza alá elöljáróban. - Tehát pontos számot nem tudunk, de annyi biztos, hogy Magyarországon több százezer nőt érint ez a probléma.
A gyomorégés, reflux gyógyszerei – recept nélkül
2013. január 21.
Sokan ismerik azt az égető, maró érzést, amit a fokozott gyomorsavtermelés, és a felesleges gyomorsav nyelőcsőbe való visszafolyása (azaz a refluxbetegség) okoz. Nem ritkán a fájdalom a hátba, mellkasba, hasba is kisugárzik. Ki ne szeretne gyors megoldást a problémájára?
Különféle hatásmechanizmusú és gyógyszerformájú patikaszerek széles választéka sorakozik a gyógyszertárak polcain. Tudni kell azonban, hogy ezek a recept nélkül megszerezhető termékek is gyógyszerek, alkalmazásuknál több dologra is figyelmet kell fordítani.
Vakcina vagy szérum?
2013. január 17.
A két fogalmat sokan keverik, illetve nem ismerik eléggé. Ezért az alábbiakban összefoglaljuk az alapvető tudnivalókat e két, a megelőzésben és gyógyítás nélkülözhetetlen típusú szerről.
Vakcina a megelőzés érekében
A vakcina a beoltott ember szervezetét ellenanyag képzésére, termelésére ösztönzi. Amikor aztán egy beoltott gyerek, vagy felnőtt az élő, fertőzőképes kórokozóval (baktérium, vagy vírus okozta fertőzésben szenvedő emberrel) találkozik, már védett lesz a betegség ellen. Minden vakcina csak azt a fertőzést képes megelőzni, ami ellen készült! Ezért kell annyi féle oltást beadni.
Mit kell tudni a gyermekek végbélkúpjairól?
2013. január 07.
Bár kúp láttán a gyerekek nagy része sírva fakad vagy menekülőre fogja a dolgot, szülőként tudni kell, hogy a végbélkúpok alkalmazása nem az ördögtől való: a kúpok sok esetben előnyösebbek a tablettáknál, cseppeknél vagy egyéb, szájon át bevett gyógyszereknél. Az újszülötteknél, csecsemőknél, kisgyermekeknél az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógyszerforma a végbélkúp. Majdnem minden anyuka találkozott már noraminofenazonos vagy paracetamolos láz- és fájdalomcsillapító hatású végbélkúpokkal, és néhány szülő egy hosszabb autós utazás előtt dimenhidrinát tartalmú kúpot ad a gyermekének, hogy ne hányjon útközben. A tablettát, kapszulát lenyelni nem tudó vagy nem akaró csecsemők, kisgyermekek asztmás rohamát is általában teofillines kúpokkal kezelik.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...444546...84