Információk, érdekességek

Táplálkozási tévhitek 1.

2022. január 12.

Amikor tenni szeretnénk a karcsúság érdekében, gyakran számos hibát követünk el táplálkozásunkban. Előfordul, hogy ezek a problémák tévhiteken alapulnak, és nem vezetnek az áhított célhoz, a fogyáshoz. Ezért tanácsos eloszlatni őket. Összegyűjtöttük közülük olyanokat, melyek rossz táplálkozási szokásokká válhatnak.  Egy kis odafigyeléssel azonban könnyen változtathatunk rajtuk.

Fotók: pixabay.comManapság unos-untalan hallhatunk táplálkozási irányelvekről a fogyással kapcsolatban. A leggyakrabban barátaink „igazítanak útba”, vagy különféle, olykor kétes eredetű cikkek, reklámok üzenetét gondoljuk igaznak a diétázás terén. Így mindenki kaphat és továbbadhat tévhiteket, vagy rossz ötleteket, információkat.  

A legtöbbünk nem elégedett azzal, ahogyan táplálkozik. Ahelyett, hogy hallgatnánk testünk szavára, a tudatunkba ivódott mintákat követjük, téves vélekedéseknek adunk hitelt. Ezek pedig sokszor nemhogy fogyáshoz, de súlynövekedéshez vezetnek – mondják a dietetikusok. Miközben például ismételgetjük magunkban, hogy nem szabad nassolni, előfordul, hogy emiatt túl sokat eszünk a főétkezések alkalmával.

Nincsenek általános szabályok

Ami az egyik embernél működik, az nem feltétlenül eredményes a másiknál. A fogyást józan megfontolások mellett, és nem mások utánzásával, vagy az ételek élvezete figyelmen kívül hagyásával kell elérni. Ha megfosztjuk magunkat többféle (gyakran kedvelt) ételtől, az a fiziológiai és a pszichés egyensúly megbillenéséhez vezet. Az eredmény: éhesek vagyunk, egyre több ételre és ropogtatnivalókra vágyunk, ami hízást von maga után, mert a szervezetünk átmegy „raktározó üzemmódba”.

Ha fogyni akarunk, kérdőjelezzük meg mindazt, amit eddig hallottunk a fogyókúrákról, és nem tapasztalatból tudunk. Vegyük figyelembe, milyen fajta ételeket kedvelünk, de életmódunkat is vizsgáljuk meg. Nincsenek tiltott ételek, de „csoda étrend-összetevők” sem! Minden a kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás és a megfelelő mennyiség kérdése. Amellett sok múlik a fogyni vágyókat érintő tévhitek eloszlatásán is.

Változtassunk a fogyáshoz hasznosnak hitt, rossz táplálkozási szokásainkon!

TÉVHITEK:
1. A reggeli a nap legfontosabb étkezése
Ki ne hallotta volna a mondást, hogy „Egyél reggel, mint egy király, délben, mint egy herceg, és este, mint egy koldus?” Valóban, több energiára van szükségünk, amikor kezdjük a napot, mint amikor aludni térünk. De ez nem általános igazság.. Egyesek például éhesek ébredés után, mások nem tudnak enni. Ha erőltetjük a reggeli evést, plusz kalóriákat vihetünk be a szervezetünkbe anélkül, hogy később ésszerűen táplálkoznánk.

Tanácsunk:
Elsősorban jobban figyeljünk magunkra! Ha reggelente vagyunk éhesek, semmiképp ne „ugorjuk át” ezt az étkezést (pld. egy kávé segítségével). A tápláló reggelivel elkerülhető a túlzott ételfogyasztás a nap folyamán. Ha viszont nem tudunk reggel enni, kompenzáljuk a reggeli elmaradását egészséges uzsonnával (pld. banán+mandula, alma+fehér sajt, cereáliák). Ezzel csillapítsuk az éhséget, édességek, chipsek délelőtti nassolása helyett.

2. Kerülni kell a desszertet
Természetesen a desszertek gyakran csapdát jelentenek: hizlaló sütemények a péknél, étteremben, cukrászdában, habos krémek a szupermarketben… Ezek a termékek nagyon csábítóak, de nem mást képviselnek, mint cukrot és kalóriát. Mégis, ha vágyunk rájuk, teljesen ne mellőzzük őket!

Tanácsunk:
A jó alak szempontjából természetesen előnyös kihagyni az édes desszerteket (kevesebb inzulin termelődik, és csökken a zsírok raktározódásának kockázata). De ha ez nehezünkre esik, desszertként fogyasszunk „édes érintésként” gyümölcsöt nyersen, sütve (sült alma/körte/banán….) vagy főzve, kompót formájában, fahéjjal, és nem cukorral ízesítve. Ajánlott desszert lehet még joghurt kevés kompóttal keverve, de egy csésze kávé is, egy kis kocka csokival….És ha mégis kitartóan torta/cukrászsütemény pártiak vagyunk, korlátozzuk egy-egy kis szelet fogyasztását 1, maximum 2 alkalomra hetente.


A fogyókúra mindig ugyanakkor kezdődik: holnap!

2022. január 05.

Ez a holnap sokunk számára újév első napját fogja jelenteni miután, kimondjuk az egyik leggyakoribb újévi fogadalmat: "jövőre le fogok fogyni!" A statisztikák szerint azonban a legtöbb szilveszteri fogadalom nem túl hosszú életű.  

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Hogyan legyen sikeres az újévi fogadalom?
Mielőtt a kezdeti lelkesedés hatására belekezdenénk az első fogyókúrás módszerbe, ami a szemünk elé kerül érdemes elgondolkozni. A szakemberek által javasolt testsúlycsökkentő étrend mentes mindenféle szélsőségtől, kiegyensúlyozott, változatos étrendet kínál és a legegészségesebb módja a fogyásnak.

Számtalan buktatója lehet a fogyókúrának, néha csak pár alapinformációt kell tudni ahhoz, hogy sikerrel járjunk.

Amit feltétlenül tudnod kell, a fogyásról!

  • Mielőtt fogyókúrába kezdesz érdemes egy általános vizelet és - vérvizsgálatot (pajzsmirigyhormonokkal együtt) csináltatni. Ez szigorúan kötelező azok számára, akik 10 vagy annál több kilót szeretnének leadni. Az elhízás hátterében betegség is állhat, ilyen esetben pedig először az alapbetegséget kell kezelni!
    A nagyobb túlsúly esetén pedig érdemes a háziorvossal is konzultálni a dologról.
     
  • A fogyás nem egyenletes, hanem lépcsőzetes! Egy ideig fogyunk, majd ez a folyamat egy időre stagnál. A legtöbben ilyenkor még jobban megszorítják a kalória bevitelt, sőt akár koplalhatnak is vagy elkezdenek többet mozogni, végül sokan feladják, mondván „akár mit csinálok, nem tudok tovább fogyni”. A stagnálás időszakában a diétát továbbra is tartsuk, rendszeresen mozogjunk és legyünk türelmesek!
     
  • Az egészséges fogyási ütem heti 0,5-1 kilogramm. Aki túl gyorsan adja le a kilókat, az nem csak a szervezetét terheli meg, de nagyobb valószínűséggel hízik vissza.
     
  • A koplalás nem segít! Legalábbis hosszútávon nem. A nagyon alacsony kalóriájú diéták (600-800 kcal) a fogyás megindítására alkalmasak (orvosi felügyelet mellet!), egy két hétnél tovább nem alkalmazhatóak, mert hatásukra többek között az anyagcsere csökken, vagyis a szervezet átáll raktározó üzemmódba.
     
  • Ne állj minden nap a mérlegre! Türelmetlenül várjuk az első kilók eltűnését, de elegendő heti 1x a mérlegre állni!
     
  • Ne tűzz ki túl nagy fogyást. Azok, akik sokat szeretnének fogyni és ezt így is tűzik ki célul, tapasztalatom szerint gyakrabban „bukják” el a fogyókúrát. Az nem baj, ha tízen akárhány kilót szeretnél leadni, de próbálj kisebb lépésekben haladni! Ha mindig 1-2 kiló a cél, sokkal sikeresebb lehetsz.

Téli saláták a maximális erőnlétért

2021. december 31.

A nagy karácsonyi dínomdánom után érdemes egy kicsit lazítani és az étkezésben is visszafogni magunkat, ha másért nem, hogy megalapozzuk a soron következő szilveszteri, újévi vigasságokat. Valóban jól jön egy hét tehermentesítés a szervezetünknek - néhány napig érdemes kevesebb kalóriát bevinni és kímélő ételeket fogyasztani, így az emésztésünk is helyreáll.  

Étkezéseinket állítsuk össze friss salátákból, magvakból, könnyű levesekből, párolt zöldségekből és gabonafélékből. Most a saláták összeállításához adunk tippeket, amelyeket egyáltalán nem csak nyáron lehet fogyasztani!

Tévedés, hogy salátákat csak nyáron lehet fogyasztani! Télen is akad még szép számmal olyan zöldségféle és egyéb hozzávaló, amelyekből megfelelően fedezhetjük a vitamin- és ásványianyag-szükségletünket.

Például:

  • jégsaláta
  • jégcsapretek
  • sárgarépa
  • káposztafélék
  • olajos magvak: tök-, napraforgó-, szezám- és fenyőmag, dió, mandula
  • hüvelyesek: lencse –és babfélék, csicseriborsó stb.
  • olívabogyó
  • avokádó
  • csíráztatott magvak: búza-, retek-, lucernacsíra

Az egészséges táplálkozáshoz és a megfelelő erőnléthez nagyon fontos, hogy ételeinknek legalább egy része „élő”, vagyis nyers étel legyen. Ezek tartalmazzák ugyanis a legnagyobb mennyiségben a vitaminokat és ásványi anyagokat, ráadásul kevésbé terhelik le az emésztőrendszerünket, mint a főtt ételek. A vegetáriánus konyha egyik alapelve, hogy a  növényeket abban a stádiumban készítsük el ételnek, amikor a legtöbb energia van bennük. Vagyis amikor a mag "felrobban" és elkezd nőni. Ez a csíra állapot, és ezért jó ötlet az ételeinkbe csírákat is tenni. Ezt a legcélszerűbben a salátafélékhez adva tehetjük meg, de főtt gabonák és párolt zöldségek mellé is fogyaszthatunk egy-egy marék csírát.

Retekcsíra-saláta magvakkal és olaszos öntettel
Hozzávalók (4 személyre):

  • 4 marék retekcsíra
  • 8-10 salátalevél
  • 15 dkg fehérretek
  • 2 marék napraforgómag
  • 1 marék tökmag                             
  • 1 marék egész mandula egész
  • 1,5 dl olívaolaj
  • 1 kk asafoetida
  • 1 kk morzsolt bazsalikom
  • 2 csipet só

Elkészítés:
A retekcsírát készen lehet kapni a bioboltokban, de otthon is próbálkozhatsz a csíráztatásával. Az egyik legkönnyebben csíráztatható mag. Mosd meg a salátaleveleket és vágd vékony csíkokra. Aztán a fehérretket mosd, pucold meg, majd vágd gyufára, de le is reszelheted.

Az olívaolajba keverd bele a fűszereket, majd keverd bele a magvakat is, és utána pár percig hagyd állni. Aztán mindent keverj össze egy salátástálban és kész is.


Acerola, a C-vitaminbomba

2021. december 29.

Ez a C-vitaminban rendkívül gazdag kis „cseresznye” (valójában citrusféle) csodát tehet a fáradtság ellen. Az acerola (Malpighia emarginata) vagy más néven barbadosi cseresznye egy skarlát bogyójú növény, mely vadon nő, de termesztik is, pl. Brazíliában, Dél- és Közép-Amerikában vagy Jamaikán.

Hatásai
Egy maroknyi friss gyümölcs vagy csészényi kipréselt lé már hat a láz és hasmenés (vérhas) ellen, többek közt gyulladásgátló és vizelethajtó hatása miatt.

Az acerola fő erénye magas C-vitamin-koncentrációja:
kb. 2 g-ot tartalmaz belőle 100 g gyümölcshús, ami 10-40-szerese a narancsénak!

Bővelkedik még magnéziumban és káliumban, tartalmaz A- és B-vitaminokat, vasat és erős antioxidáns hatású polifenolokat. Egyes tanulmányok kimutatták fertőzések (pl. gombás vagy tbc-fertőzés) ellen kifejtett hatását, sőt állatokon rákellenes tulajdonságát is. Élénkíti a májat és a vesét.

Az acerola fogyasztása szinte mindenkinek ajánlott (kivéve a néhány adott betegségben szenvedőket) élénkítő és tonizáló hatása miatt. Ami a magas C-vitamin-tartalom jelen-
tőségét illeti: a mellékveséknek nagy mennyiségű C-vitaminra van szükségük a hormonok szintéziséhez, ennek hiánya állandó és tartós fáradtságot okozhat. A C-vitamin pótlására szolgálhat az acerola rendszeres fogyasztása.

Hogyan és mikor fogyasszuk?

A C-vitamin pótlása többféle módon történhet. Részesítsük előnyben a természetes forrásból származó vitamint (így az acerola cseresznye kivonatát) a szintetikussal szemben a jobb felszívódás miatt. Válasszunk minimum 500 mg acerolatartalmú készítményt, maximum 1000 mg-ig (1 g) terjedően, a szedését két részre osztva, reggel és este.


Bevált mézeskalács recept, képek lépésről lépésre! (TEJMENTES)

2021. december 22.

Képforrás: Canva Pro adatbázis.Kipróbált, bevált elronthatatlan mézeskalács recept kezdőknek és sietős haladóknak. Ráadásul tejmentes, így a tejérzékenyek is fogyaszthatják!  

MÉZESKALÁCS Hozzávalók:

50 dkg liszt
25 dkg cukor
3 tojás
4 evőkanál langyos méz
1 kávéskanál szódabikarbóna, kevés őrölt fahéj
1kávéskanál tört szegfűszeg

Díszítéshez:

Dió, mandula, mogyoró, mazsola, cukros tojásfehérje-hab, vagy tetszés szerint készen vett cukorkák, vagy írókák. 

MÉZESKALÁCS KÉSZÍTÉS - lépésről lépésre

A lisztet cukrot, a tojást és a mézet a fűszerekkel masszává gyúrjuk majd egy másfél centis lepénnyé nyújtjuk.

Tetszés szerint formára szaggatjuk - csillag, baba, szív, vagy ami épp van. Formavágó híjján akár késsel is kivághatunk kis formákat, vagy egyszerű lapocskákból kis betlehemest is formázhatunk.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...596061...294